ASTM A36 rešetkasti stubje izrađena izgrađena-komponenta kompresionog rešetkastog nosača, sastavljena od uglova, kanala ili H-kodova međusobno povezanih dijagonalnim trakama za vezivanje ili horizontalnim letvicama prema standardu ASTM A36/A36M. Ova otvorena-konfiguracija mreže pruža superiornu krutost na savijanje po jediničnoj težini, što ga čini izborom za čvrstu jedinicu{{1} preferiranim presjekom u odnosu na čvrstu sekciju strukture u sektorima prenosa električne energije, teške industrije i infrastrukture.

Kao profesionalni proizvođač i izvoznik proizvoda od konstrukcijskog čelika, mi isporučujemo potpuno prilagođena rješenja rešetkastih stubova - od dizajna presjeka i razvoja crteža u radnji, preko vrućeg pocinčavanja i presječnog pakiranja za okeanske pošiljke - kako bismo osigurali da svaki projekat dobije proizvode koji precizno ispunjavaju njegove tehničke specifikacije.
Šta je ASTM A36 materijal?
ASTM A36 je najčešći ugljični konstrukcijski čelik za proizvodnju rešetkastih stupova. Njegova mehanička i hemijska svojstva direktno kontrolišu strukturno zavarivanje, nosivost i dugotrajnu- sigurnost u radu.
Hemijski sastav ASTM A36 čelika
| Element | Sastav (%) | Značaj za rešetkaste stubove |
|---|---|---|
| ugljik (C) | Max 0,25% (t manje od ili jednako 40 mm), max 0,29% za ploče veće od 100 mm | Nizak sadržaj ugljenika pruža vrhunsku zavarljivost. Rešetkasti stubovi imaju masivne tetive-zavarene spojeve; ovo skraćuje vrijeme izrade, minimizira defekte zavarivanja i eliminira predgrijavanje ploča do 38 mm. |
| mangan (Mn) | 0.80–1.20 | Balansira vlačnu čvrstoću, žilavost i duktilnost, kritično za rešetkaste stubove koji nose opterećenje vjetrom, opterećenje dizalice i seizmički udar. |
| fosfor (P) | Manje ili jednako 0,04 | Stroga ograničenja sprječavaju hladnokrvnost, ključni indeks za rešetkaste stupove postavljene u hladnim zonama. |
| sumpor (S) | Manje ili jednako 0,05 | Suzdržano kako bi se izbjeglo pucanje od vrućine tokom zavarivanja, što garantuje integralne -zavarene spojeve bez kvarova. |
Mehanička svojstva ASTM A36 čelika
| Nekretnina | Vrijednost | Značaj za rešetkaste stubove |
|---|---|---|
| Snaga prinosa | Veći ili jednaki 250 MPa | Indeks dizajna jezgra za aksijalne kompresijske tetive, osnovni parametar za sve proračune nosivosti. |
| Zatezna čvrstoća | 400–550 MPa | Pruža sigurnosnu marginu protiv slučajnih preopterećenja, vitalno za energetski toranj i rešetkaste strukture. |
| Izduženje | Min 20% (dužina 200 mm) | Odražava duktilnost; omogućava apsorpciju energije putem plastične deformacije za rešetkaste stubove u seizmičkim i jakim-područjima vjetra kako bi se spriječilo krto urušavanje. |
Temperaturna osjetljivost ASTM A36
A36 održava stabilne performanse pri većini konvencionalnih temperatura okoline, ali posebna ograničenja se primjenjuju na ekstremne-projekte rešetkastih stubova.
| Stanje | Ponašanje | Značaj za rešetkaste stubove |
|---|---|---|
| Visoka temperatura | Puna nazivna snaga do 650 stepeni F (343 stepena); performanse opadaju iznad ovog praga. Otprilike 70% granice tečenja zadržano je na 700 stepeni F. | Za naslage ili strukture u blizini visoko{0}}opreme, faktori smanjenja vrijednosti moraju se primijeniti i na tetive i na vezice. |
| Niska temperatura | Dobra žilavost do -20 stepeni F (-29 stepeni); tranzicija iz duktilne u krhko dolazi ispod ove temperature. | Za arktičke projekte ili projekte ekstremne hladnoće preporučuje se Charpyjevo ispitivanje na udar prema ASTM A370. A36 ispunjava zahtjeve za većinu umjerenih i suptropskih građevina bez dodatne inspekcije. |
Međunarodni ekvivalenti ASTM A36 – Brza referenca
| ASTM A36 | Standard | Ekvivalentna ocjena | Region |
|---|---|---|---|
| ASTM A36 | EN evropski standard | S235JR | Evropa |
| ASTM A36 | JIS japanski standard | SS400 | Japan |
| ASTM A36 | GB Kineski standard | Q235B | Kina |
Napomena:Ove ocjene su samo približni ekvivalenti. S235JR & Q235B granica popuštanja pada na 215 MPa za debljinu materijala preko 16 mm, dok ASTM A36 održava min. 250 MPa za sve debljine. Zamjena materijala zahtijeva preračun konstrukcije + pismeno odobrenje registrovanog inženjera.
Važna razmatranja:
Kada zamjenjujete ekvivalentne materijale, provjerite sljedeće kako biste izbjegli probleme s usklađenošću:
Zahtjevi za ispitivanje utjecaja– Baza A36 ne zahtijeva ispitivanje udara po Charpyju; ako vaš projekat zahtijeva otpornost na nisku{{1}temperaturu, osigurajte da zamjenska klasa ispunjava te dodatne zahtjeve.
Dodatne specifikacije– Ako originalni crtež zahtijeva dodatna ispitivanja (UT, specifične prakse deoksidacije), zamjena mora odgovarati tim, a ne samo osnovnom razredu.
Inženjersko odobrenje– Uvek pribavite pismeno odobrenje od Inženjera evidencije za svaku zamenu materijala, uz zadržavanje prateće dokumentacije.

Tehničke specifikacije i mogućnosti prilagođavanja našeg A36 rešetkastog stupa
| Technical Parameter | Standardni raspon specifikacija | Ključne opcije prilagođavanja |
|---|---|---|
| Steel Grade | ASTM A36 (ASTM A36/A36M) | Blagi ugljični ekvivalenti koji odgovaraju jačini A36: S235JR, SS400, Q235B; Visoke{4}}razine nadogradnje: A572 GR50, Q355B, S355JR; Čelik za vremenske utjecaje i niske{9}temperature: A588/Q355NH, Q355D/E |
| Dužina kolone | 6.000 mm – 12.000 mm | Dizajn sa više-segmenata sa detaljima spoja na terenu za ekstra-visoke stubove. |
| Razmak i ugao vezivanja | Razmak: manji ili jednak 500 mm / Ugao: 45 stepeni - 60 stepen | Sistemi letvica ili teške-duple-X konfiguracije križnog vezivanja dostupne na zahtjev. |
| Aksijalni projektni kapacitet | Veće ili jednako 2.000 kN | Optimizacija presjeka i preračunavanje konstrukcije na osnovu podataka o učitavanju specifičnih za projekat. |
| Zavarivanje i kvalifikacije | AWS D1.1 ILI EN 1090-2 (EXC2/EXC3) | Zavari sa potpunim prodorom u zglob (CJP) za spojeve / Kontinuirani ugaoni zavari za vezice. |
| Preciznost otvora za vijak | CNC bušenje, tolerancije unutar ±1,5 mm | Obrada rupa-bez ogrebotina,-bez oštećenja za{2}}kritične vijčane veze visoke čvrstoće-. |
| Obrada površine | Peskarenje do Sa 2.5 + Epoxy cink-bogat sistem prajmera/završnog premaza | Vruće{0}}pocinčavanje (HDG, prema ISO 1461) sa debljinom sloja većom ili jednakom 85 μm. |
| Ne-testiranje bez razaranja (NDT) | 100% ispitivanje magnetnim česticama (MT) / ultrazvučno ispitivanje (UT) za kritične sučeone zavare | Nezavisna{0}}inspekcija treće strane (TPI) izvještava BV, SGS ili TUV na osnovu klase izvršenja projekta. |
| Lead Time | 4 - 6 sedmica nakon odobrenja crteža na radionici | Fazni, zonirani ili ubrzani rasporedi isporuke koji odgovaraju vremenskoj liniji postavljanja lokacije. |
Napomena: Sve specifikacije podliježu konačnoj provjeri inženjerskog projekta. Presjek tetive, konfiguracija vezivanja i poprečni presjek stuba-moraju biti potvrđeni u odnosu na stvarne kombinacije opterećenja prema primjenjivom kodu dizajna. Kupci se ohrabruju da dostave projektne crteže i rasporede opterećenja za prilagođeni prijedlog specifikacije.
Strukturne karakteristike A36 rešetkaste kolone

Rešetkasti stup A36 nije pojedinačni čvrsti profil već triangulirani strukturni sistem. Obično se sastoji od 3 ili 4 glavne uzdužne tetive (noge) povezane mrežom dijagonalnih elemenata za vezivanje (ravne šipke ili uglovi) ili letvica.
Ključne komponente:
akordi:Primarni aksijalni nosači opterećenja.
vezivanje:Dijagonalno učvršćivanje otporno na smicanje i pružanje bočne potpore tetivama.
Letve ploče:Horizontalne ploče za kraće stupove ili veću krutost.
Nodalne ploče:Prijenos smicanja između akorda i vezivanja.
Uobičajene konfiguracije
| Konfiguracija | Aranzman | Tipična upotreba |
|---|---|---|
| Dva{0}}akorda | Dva paralelna akorda. | Svjetlosni tornjevi, stupovi biljaka. |
| Tro{0}}akord | Trokutasti raspored. | Bakterije, savijeni jarboli. |
| Četiri akorda | Kvadratni/pravougaoni – najčešće za teške tornjeve. | Prenosni tornjevi, teške konstrukcije. |
Ključne prednosti A36 čelične rešetkaste kolone
| Prednost | Inženjerska i ekonomska korist |
|---|---|
| Visoka čvrstoća-do-težina | Smanjuje tonažu čelika za 25–35% u poređenju sa čvrstim stubovima za isti aksijalni kapacitet, direktno snižavajući troškove materijala i transporta. |
| Vrhunska stabilnost | Triangulirani sistem učvršćenja povećava radijus rotacije (r), omogućavajući veće dužine bez učvršćenja sa istom površinom poprečnog{0}}presjeka. |
| Smanjenje opterećenja vjetrom | Otvoreni okvir značajno smanjuje koeficijent otpora vjetra (Cd), što je kritično za visoke prijenosne tornjeve i vanjske jarbole. |
| Mogućnost pregleda i održavanja | Jednostavan vizuelni pristup svim elementima olakšava detekciju korozije i farbanje, produžavajući radni vek na 30-50 godina u suvim unutrašnjim atmosferskim uslovima; 20-30 godina za priobalne zone magle-sa potpunim tretmanom vrućim{5}}pocinčavanjem. |
| Prefabrication Ready | Modularna izrada u radnji osigurava tačnost dimenzija i skraćuje-vrijeme montaže na licu mjesta do 40%. |

Projektni parametri stupa od čelične rešetke A36
Da bi se osigurala konstrukcijska sigurnost i usklađenost, sljedeći tehnički parametri moraju biti definirani u fazi projektiranja. Stručni dizajneri ih koriste za optimizaciju konfiguracije rešetke.
| Parametar | Tipični raspon / opcije | Tehnička napomena |
|---|---|---|
| Visina kolone | 6m ~ 60m (prilagodljivo na 100m+) | Upravlja se kapacitetom dizalice i transportnim ograničenjima. |
| Obrasci sekcija | U -obliku, u obliku-u obliku, u obliku križa- | Određuje se smjerom opterećenja i vezama za učvršćivanje. |
| Chord Members | Jednaki/nejednaki uglovi, H-grede, CHS cijevi | Vruće{0}}poželjno je vruće valjano za kontrolu zaostalog naprezanja. |
| Vrsta vezivanja/lajsne | Jednostruko vezivanje, dvostruko vezivanje, letve ploče | Dvostruko vezivanje potrebno za velika dinamička opterećenja. |
| Završite veze | Vijčani (-kritično proklizavanje) ili zavareni (puna-produkcija) | Vijci poželjni za montažu na terenu; zavarivanje za radničku montažu. |
| Faktor efektivne dužine (K) | 0,65 (fiksna-fiksna) ~ 2,1 (slobodna-fiksirana konzola) | Preporučene vrijednosti AISC-a: 0,65, 0,80, 1,2, 1,0, 2,1 za različite krajnje vezice. |
| Standardi dizajna | AISC 360 (SAD), GB 50017 (Kina), EN 1993-1-1 (Evropa) | Odaberite na osnovu nadležnosti projekta. |
Ključne primjene A36 čeličnog rešetkastog stupa
Rešetkasti stubovi A36 kombinuju lagano opterećenje, odličnu zavarljivost i pouzdanu nosivost, što ih čini troškovno-isplativim strukturalnim rješenjem za trajnu i privremenu gradnju. Oni mogu smanjiti ukupnu potrošnju čelika dok zadovoljavaju standarde dizajna vjetra, seizmičkog opterećenja i velikih opterećenja, tako da su široko odabrani za industrijske, infrastrukturne, energetske i specijalne inženjerske projekte širom svijeta.
Industrijske zgrade
Čelični okviri za jednu i više{0}}čeličnu radionicu
Velika logistička skladišta i noseće strukture skladišnih regala
Fabrički stubovi za proizvodnju automobila, mašina
Nosači temelja teške opreme za metalurške i rudarske pogone
Infrastrukturni projekti
Srednji potporni stubovi mosta i pomoćni okviri upornjaka
Čelične konstrukcije nadvožnjaka, vijadukta i portala tunela
Veliki izložbeni centar, dugo{0}}sistem za podupiranje stadiona
Nosivi okviri za nadzemno opterećenje autobuske i željezničke stanice{0}
Energetski sektor
Uzemljeni-glavni stubovi solarnih fotonaponskih nosača
Visok-i ultra-visokonaponski prijenosni tornjevi rešetkaste strukture
Termoelektrana, hemijsko postrojenje, noseći okviri nosača cijevi
Pomoćne potporne konstrukcije šiljke
Specijalne inženjerske aplikacije
Duboka temeljna jama, privremeni nosivi okviri{0}}nosivosti
Platforme za održavanje tvornica i kemijskih postrojenja na moru
Velika oprema za podizanje privremenih nosećih konstrukcija
Privremeni izložbeni štandovi sa montažnim čeličnim okvirom

Naša kontrola kvaliteta
Naša fabrika posjeduje ISO 9001 certifikat kvaliteta i CE oznaku po EN 1090 za potpun-izvoz čeličnih konstrukcija.
Standardni tok rada QC (u skladu sa AWS D1.1 i ISO 9001):
| Stage | QC aktivnost | Kriterijum prihvatanja |
|---|---|---|
| Sirovina | MTC verifikacija + pozitivna identifikacija materijala (PMI) | Poklapanje hemijskog sastava i zatezanja/prinosa A36. |
| Rezanje i bušenje | CNC provjera dimenzija (dužina, promjer rupe, razmak ivica) | Tolerancija ±2mm po dužini; prečnik rupe +0.5mm/-0.0mm. |
| Zavarivanje | WPS/PQR kvalifikacija; Vizuelni pregled (VT) svih zavarenih spojeva; NDT (UT ili MT) za kritične spojeve | Nema pukotina, podrezivanja Manje ili jednako 1 mm; UT/MT inspekcija je u skladu sa AWS D1.1 za sjevernoameričke projekte i EN 1090 za evropske narudžbe |
| Trial Assembly | Kompletan-mock-up{1}}sklop (zavrtnjene veze) | Poravnavanje rupa za vijke; nije potrebno razvrtanje. |
| Obrada površine | Abrazivno pjeskarenje (Sa 2.5) + vruće-pocinkovanje ili teško{3}}farbanje | Vruće pocinčavanje (HDG, ISO 1461): Minimalna prosječna debljina prevlake cinka klasificirana prema debljini podloge: 45 μm za t manje od ili jednako 1,5 mm, 70 μm za 1,5–6 mm, 85 μm za čelik preko 6 mm |
| Final Release | Sveobuhvatan izvještaj o dimenzijama i pregled premaza | Svi dokumenti zapečaćeni i mogu se pratiti do serije. |
Vodič za kupovinu A36 čelične rešetkaste kolone
Kontrolna lista za potvrdu osnovne kupovine
Tačke u nastavku odlučuju da li se nalog A36 rešetkastih stubova uspješno izvodi. GNEE na sve ovo odgovara u pisanoj formi sa citatom.
| Stavka | Šta potvrditi | Status usluge |
|---|---|---|
| MOQ | Minimalna tonaža po sekciji, prihvatite mješovite{0}}specifikacije objedinjene narudžbe | Fleksibilan MOQ; mješovita-konsolidacija za velike-narudžbe |
| Lead Time | Cijeli ciklus: odobrenje crteža u radnji, izrada, premazivanje i inspekcija | 15–30 radnih dana nakon potvrde izvlačenja, dostupna je brza usluga |
| Garancija | Opseg garancije za sigurnost konstrukcije i antikorozivne premaze | Pisana garancija; Garancija na premaze 1-5 godina u zavisnosti od okruženja u kojem se vrši servis |
| Inspekcijski izvještaji | MTC, NDT (UT/MT), dimenzionalna inspekcija i zapisi ispitivanja premaza | Za svaku pošiljku se isporučuju digitalne + štampane kopije |
| Inspekcija treće strane | SGS / BV / TÜV ili klijent{0}}imenovani geodet svjedoči | Uređeno na zahtjev; trošak inspekcije naveden posebno |
| Izvozno pakovanje | Izgled kontejnera, zaštita rubova, mjere zaštite{0}}od rđe i osiguranja | Standardno pakovanje za plovidbu; raspored potvrđen u fazi projektovanja |
| Primijenjeni standardi | Dizajn (AISC 360), zavarivanje (AWS D1.1), klasa izvedbe (EXC2/EXC3) | Jasno navedeno u citatu i nacrtima proizvodnje |
Napomena: Za rešetkaste stupove koji se koriste u teškim kranskim sistemima, preporučujemo klasu izvedbe EXC3 kako bi se osigurala visoka otpornost na zamor.
Usklađenost projekata u inostranstvu
Usklađenost sa tehničkim crtanjem i zamjenom materijala
Isporučite crteže u radnji koje je moguće uređivati, montažne crteže i 3D skice za pregled inženjera.
Dajte izvještaje o strukturnom ponovnom proračunu ako zamjenjujete A36 sa S235JR/Q235B.
Sve dimenzije su u skladu sa AISC tolerancijama proizvodnje.
01
Potpuna podrška za izvozne certifikate
Carinska dokumentacija: faktura, lista pakovanja, B/L, fabrički sertifikat o poreklu.
Strukturni fajlovi: MTC, NDT izvještaji, WPS/PQR zapisi premaza.
Opcioni certifikat: CE, ISO, inspekcija treće{0}}strane za globalne projekte.
02
Pomorska zaštita od{0}}korozije i{1}}zaštita za dostavu na velike udaljenosti
Zadano Sa 2.5 sačmarenje; podesivo na Sa 2.0 radi uštede.
Više-slojna anti-boja protiv korozije, premaz otporan na morsku sol- za priobalna područja.
Kompletno pakovanje za plovidbu kako biste izbjegli sudar i deformaciju tokom tranzita.
03
Nakon{0}}tehnička podrška u inostranstvu
12-satna daljinska modifikacija crteža i tehničke konsultacije.
Isporuka priručnika za instalaciju i zavarivanje s teretom.
Dugoročno-tehničko uputstvo za-montažu na licu mesta i prihvatanje konstrukcije.
04
Kontaktirajte sada da dobijete A36 čelični rešetkasti stub
FAQ:
Koja je razlika između A36 čeličnog rešetkastog stupa i Q235 rešetkastog stupa?
Q235B nudi povoljne cijene za privremene potpore za blagu-klimu i domaću niskobudžetnu-gradnju, dok A36 ima strožu hemijsku kontrolu, stabilnu granicu tečenja i superiornu otpornost na niske-temperature za dugoročne-trajne konstrukcije u inostranstvu i priobalne projekte{6}}koja vjetra.
Da li je A36 čelični rešetkasti stup pogodan za jak- vjetar i obalna područja?
Apsolutno. Otvoreni rešetkasti raspored značajno smanjuje koeficijent otpora vjetra Cd, smanjujući bočno opterećenje vjetrom u poređenju sa čvrstim stubovima. Prilagođena optimizacija sekcija može zadovoljiti kriterije projektovanja opterećenja vjetrom specificirane u ASCE 7, Eurocode 1 ili GB 50009 za obalne i kopnene regije sklone tajfunima{5}}.
Mogu li se stubovi od čelične rešetke A36 prilagoditi po veličini?
Da, podržana je-prilagodba u punoj veličini. Prilagodljivi raspon pokriva visinu stuba (3m–30m), veličinu preseka (200mm–1200mm), glavni prečnik tetive i razmak između mreže. Možemo obezbijediti personalizirani dizajn prema projektnim crtežima, rasponu zgrade, zahtjevima seizmičkog utvrđenja i uvjetima ugradnje, te podržati pozicioniranje rupa za vijke i specijalno prilagođavanje protiv -korozije.
Da li se A36 rešetkasti stup može višekratno koristiti za privremene inženjerske projekte?
Da. Integralna zavarena struktura A36 čeličnog rešetkastog stupa ima visoku krutost i nizak strukturalni zamor. Nakon privremene inženjerske upotrebe, može se u potpunosti rastaviti bez strukturnih oštećenja. Sa sekundarnim tretmanom protiv korozije, može se ponovo koristiti za više projekata privremene podrške, efektivno smanjujući troškove nabavke projekta.
